سلام به اسکفا خوش اومدید. در این سایت می تونید پرسش های خودتون رو در هر زمینه ای بفرستید و از کاربران سایت پاسخ بگیرید. همچنین خودتون می تونید به پرسش های دیگران پاسخ بدید.
به نظرتون کار کردن یه برنامه نویس به عنوان یک فریلنسر در سایت های مثل پونیشا و پارس کدرز خوبه ؟ تجربتون رو بگید لطفا

1 پاسخ

توسط سطح ۶
+1 امتیاز
 
بهترین پاسخ
پونیشا یک سایت نیروی کار مجازی است چیزی شبیه به سایت های مزایده ای فروش اجناس اما اینبار به جای اجناس، خدمات و به جای مزایده به مناقصه گذاشته می شوند. پیش از این درباره سایت های کلاهبرداری چون بیدفا نوشته بودم، مزایده ای که شخص فروشنده فردی را از طرف خودش میان افرادی که مزایده می کنند، می فرستد تا کالای مورد نظر به یغما نرود. در این قبیل سایت ها به دلیل تسلط کامل صاحبان سایت به محتوای قرار داده شده توسط کاربران عملا همه چیز تحت کنترل طراحان این گونه وبگاه هاست. شما با هزار امید و آرزو سعی در قرار دادن پیشنهاد خود می کنید حال آنکه مزایده هیچ وقت تمام نمی شود مگر زمانی که اپراتور سایت اجازه دهد.
و اما پونیشا! در پونیشا دقیقا عکس قضیه بالا اتفاق می افتد. شخصی به عنوان کارفرما خدمتی را تقاضا می دهد مثلا می گوید نیازمند طراحی یک سایت است، کاربران دیگر با خرید "حق پیشنهاد" از سایت به کارفرما پیشنهاد انجام این پروژه را می دهند. اینجا شما بعنوان یک وبگرد خدا را شکر می کنید که چه افراد خیرخواهی پیدا می شوند که دست دفاتر فنی و شرکت های طراحی و واسطه ها را از مهلکه کوتاه کرده اند و کار مردم را راه می اندازند. اما از طرف سایت قوانینی بر این داد و ستدِ خدمات حکمفرماست که فقط معلوم نیست چرا همه به نفع صاحبان سایت است. از کنار این مورد به سادگی رد می شوید.

و اما قوانین! پونیشا رک و راست به شما می گوید که دست تان به جایی بند نیست. پیام های خصوصی قرار است کنترل بشوند. شما به عنوان پیمانکار حق ارتباط گیری با کارفرما را ندارید. اگر با ما کار داشته باشید ما در دسترس شما نیستیم می توانید به سوالات متداول رجوع کنید و قص علی هذا. فرض می کنیم شما عضو می شوید و در اولین پروژه به پروژه ای برمی خورید که می بایست پیشنهاد خود را ثبت کنید. 70000 ریال جهت عضویت ویژه از شما دریافت می شود. شما اولین پیشنهاد خود را ارائه می کنید. فرض کنید برای یک طراحی سایت پیشنهاد معقول یک میلیون تومانی داده اید. سپس سیل پیشنهاد های خنده دار بقیه کاربران (!) که هیچکدام اسم و رسم درست و حسابی ندارند و معلوم نیست آیا واقعا کاربر هستند یا خیر؛ شروع می شود. طوری که قیمت شما از یک میلیون به پیشنهادهای زیر 400 هزار تومان می رسد و این سوال برای شما پیش می آید که چگونه می شود طراحی سایتی با این حجم از توقعات کارفرما را تنها با این مبلغ انجام داد. شاید در این مرحله باز هم متوجه ی بازی ای که پونیشا با شما می کند نشوید! شما هفته ها در این سایت، "حق پیشنهاد" خریداری می کنید و پیشنهاد ثبت می کنید و هر بار پیشنهادات معقول شما طوری است که انگار از فضا آمده اید. سعی می کنید سطح توقعات خود را پایین بیاورید حتی پایین تر از کسانی که قیمت ها را می شکنند. این بار متوجه می شوید پروژه ها در انتهای مهلت مقرر بدون سروصدا و بدون اینکه آب از آب تکان بخورد بسته می شوند. بدون اینکه در انتها کارفرما، پیمانکار مورد نظر را انتخاب کند. انگار نه انگار که سایت صاحب دارد. شاید در این مرحله هم به این سازوکار شک نکنید. شاید هم موفق شوید به قیمت بیگاری برای یک کارفرما پروژه ای را دریافت کنید اما قسمت جالب داستان اینجا رو می شود. حق الزحمه ی شما پس از انجام تمام و کمال پروژه به حساب سایت می رود و شما باید در یک گردش حساب دیگر از سایت مبلغ خود را طلب کنید. البته اگر باز صاحبان سایت تمایل به این کار داشتند. در تمام این پروسه کارفرما سواره است و پیمانکار پیاده. تمام تبلیغات هم بر روی این مطلب مانور می دهند که شما یک پیمانکار باشید نه یک کارفرما. دلیل اش تنها یک مسئله است شما پیمانکار باشید ما خود هم کارفرما هستیم و هم پیمانکار! در این بین تعدادی کارفرمای حقیقی هم پیدا می شوند و پروژه شان با خوبی و خوشی تمام می شود اما اگر سایت منتظر این کارفرمایان خودجوش بنشیند در خوش بینانه ترین حالت یک سایت نیمه فعال خواهد بود.
از دیگر سرنخ هایی که متوجه می شوید یک جای کار این سایت می لنگد، وفور پروژه هایی از همه قبیل است. به این معنی که شما هر مهارتی حتی مهارت کپی/پیست کردن و سوزن نخ کردن و کار با دسکتاپ ویندوز هم بلد باشید باز یک پروژه و یک کارفرما انتظار شما را می کشد که پیشنهاد بدهید. و از دیگر موارد کلاهبرداری حضور یک سری کارفرما که پروژه های خود را با مهلت یک هفته ای برای پیشنهادات بهتر باز می گذارند اما پروژه شان بسیار فوری است و باید یک روزه انجام شود و در آخر متوجه نمی شوید که پروژه به چه کسی واگذار شد و آیا اصلا کارفرما هنوز حضور خارجی دارد یا خیر! نظر شما درباره این شخص به اصطلاح کارفرما چیست؟ من که می گویم اصلا شخصی در میان نیست! یا اینکه ممکن است شما به خیل پروژه هایی بربخورید که 60 روز مهلت پیشنهاد دارند. آیا واقعا اگر شخصی پروژه ای مثل ترجمه یا طراحی داشته باشد 60 روز زمان برای انتخاب شخص مورد نظر می گذارد که فرضا 10 صفحه ترجمه اش انجام شود یا فلان بنر و لوگویش طراحی شود؟ اینها همه و همه مواردی هستند که براحتی قابل رویت هستند و نیازی به اثبات هیچکدام نیست. کافیست یک هفته در این سایت به فعالیت بپردازید تا ببینید که هیچ فرقی با انواع سایت های مزایده یا شرط بندی ندارند! شاید کمی شرافتمندانه تر کلاهبرداری می کنند و در این بین، شاید کار تعداد انگشت شماری را هم راه می اندازند.

منبع: http://manoghalam.mihanblog.com

پرسش های مشابه


قدرت گرفته از کیوتوای - فارسی

add
...